کاربردسنگ درنمای ساختمان

کاربردسنگ درنمای ساختمان

کاربردسنگ درنمای ساختمان

در کاربردسنگ درنمای ساختمان ،یکی از مصالح مناسب برای نمای ساختمان که کاربرد آن روز به روز گسترش می یابد ، سنگ است . سنگ هایی که در نمای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند ، باید مقاومت کافی در مقابل عوامل جوی نظیر نور خورشید ، باران ، سرما و گرما و … داشته باشند .


همواره در کاربردسنگ درنمای ساختمان باید از سنگهای بادوام و با مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نامساعد جوی و محیطی  ، با بافت و شکل مطلوب و بدون ترک خوردگی و خلل و فرج استفاده کرد .علل انتخاب سنگ به عنوان یک مصالح مناسب برای نما به شرح زیر است  :
–  انعطاف پذیری و قابلیت استفاده بر روی سطوح مختلف
–  فراوانی و در دسترس بودن
–  عدم تغییر رنگ و جذب گرد و غبار
–  مقاومت در برابر عوامل جوی مانند رطوبت ، سرما و گرما و نور خورشید
–  تنوع در رنگ ، طرح و جنس
–  اجرای سریع ، آسان و تمیز
–  عایق حرارت و بی نیاز از زیرسازی
–  عمر زیاد (در صورت استفاده مناسب)
–  هزینه حفظ و نگهداری نسبتاً کم
–  قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح
–  قابلیت ترمیم آسان
معمولا در نماها از سنگهای پلاک یا تزیینی و سنگ مصنوعی استفاده می شود . ذیلا به بررسی این سنگها و مزایا و معایب آنها می پردازیم :

 

سنگ پلاک

در کاربردسنگ درنمای ساختمان ،در صورت استفاده از سنگ پلاک ، باید از آن در برابر رطوبت ، یخبندان و سایر عوامل جوی محافظت نمود . ضمنا با استفاده از یکی از روش های زیر باید سنگ ها را کاملاً به سطح زیرین محکم کرد :
–  لقمه گذاری
–  نصب سیم و اسکوپ یا قلاب برای اتصال بهتر و محکم تر
–  پیچ و رول پلاک کردن

سنگ تزیینی

سنگ تزئینی همان سنگ طبیعی است که پس از برش ، سائیده شدن و صیقل کاری در نماهای داخلی و خارجی ساختمانها استفاده می شود . سنگ های تزیینی به یکی از گروه های سنگ آذرین ، دگرگونی و یا رسوبی تعلق دارند و شامل انواع مرمر ، مرمریت ، تراورتن ،چینی ، کنگلومرا ، ماسه سنگ ، گرانیت ، دیوریت ، سینیت ، گابرو و غیره می باشند .

سنگ مصنوعی

از مهمترین خواص سنگهای مصنوعی می توان موارد زیر را برشمرد :
– اسکوب سرخود است . لذا برخلاف سنگ های طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی از بدنه ساختمان جدا نمی شود . یکی از معایب عمده سنگ طبیعی ، همین جدا شدن تدریجی از نمای ساختمان است .
–  مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی
–  تنوع در رنگ و طرح با قابلیت اجرای طرح های مختلف و دلخواه
–  استحکام و انسجام بالا
–  نصب راحت و بدون دردسر
–  عدم محدودیت در ابعاد تولیدی
–  مقاومت (کششی و فشاری) بالاتر از سنگ های طبیعی
–  سبک تر از سنگ های طبیعی (وزن مخصوص ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب) است . همین امر سبب کم شدن وزن ساختمان و کاهش نیروهای جانبی ناشی از زلزله می شود .
–  قابلیت جذب آب در حد صفر

مشخصات کلی سنگ انتخابی برای مصارف ساختمانی

– در برابر وزش باد ، یخبندان ، تغییرات دما و جریان آب (در صورت وجود) و کلیه عوامل فرسایشی دیگر مقاومت کند .
–  در برابر محیط های شیمیایی ، اسیدی و قلیایی و اکسیداسیون مقاوم باشد .
–  مقاومت فشاری برای قطعات سنگ باربر نباید از ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع کمتر باشد .
–  در مقابل سایش مقاوم باشد.
–  سنگ ساختمانی باید آب زیاد جذب کند ، لذا نباید :
– در آب متلاشی یا حل شود .
– تمام یا قسمتی از آن بیش از ۸ درصد وزن خود آب بمکد.
–  سنگ ساختمانی نباید آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی باشد .
–  عاری از هر گونه خلل و فرج باشد .
–  پوسیدگی نداشته باشد .
–  بافت سنگ باید سالم باشد ، یعنی شیار ، ترک و رگه های سست نداشته باشد (کرمو نباشد) .
–  یکدست ، یکنواخت و همگن باشد

کفسابی ونماشویی بهروز با تیمی مجرب در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.

نماشویی

نماشویی

نماشویی

پیش از بررسی نماشویی ابتدا می بایست یک دید اجمالی در زمینه انواع نما به دست آورید که متناسب با انواع نما و کیفیت های آن می بایست از یک سری مواد اولیه جهت نماشویی استفاده نمود .

خارجی ترین قسمت ساختمان ، نمای ساختمان گفته می شود .در انتخاب نمای ساختمان می بایست دقت لازم صورت پذیرد و از جمله علت های آن می توان به:

نماشویی
نماشویی
  1. نمای ساختمان می بایست بسیار مقاوم باشد تا در برابر عوامل جوی و آب و هوایی بسیار مقاوم باشد
  2. زیبایی لازم را از نظر کارفرمایان محترم داشته باشد
  3. هماهنگی لازم را با ساختمان های مجاور داشته باشد .

انواع موادی که در نمای ساختمان می توان استفاده نمود به شرح ذیل می باشد :

۱) نما آجری

۲) نمای سیمانی

۳) نمای سنگ های مختلف

۴) نما با انواع دانه های سنگی رنگی که با چسب های مخصوص به یکدیگر متصل می گردند .

کفسابی ونماشویی بهروز با تیمی مجرب در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.

سنگ های ساختمانی

سنگ های ساختمانی

در ایران به دلیل وجود معادن متنوع سنگ در هنگام انتخاب ممکن است با مشکل مواجه شویم.در زیر خصوصیات تعدادی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی ذکر شده است.

سنگ گرانیت

stone_granit_natanz

گرانیت ها به دلیل سختی بالا جزو مصالح بادوام ساختمانی محسوب می شوند . این خانواده از سنگها در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاوم بوده و قابلیت تحمل محیط های صنعتی را دارند. ظاهری که ما از گرانیت می بینیم متأثر از فرآیندی است که بر روی سطح نهایی آن اعمال شده است که بنا به کاربرد آن می تواند چکشی ، کلنگی ، تیشه ای یا صیقلی باشد .سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین استخراج ، برش و صیقل ، در دسته ی سنگ های به نسب گران قرار می گیرد، از اینرو بیشتر در نمای ساختمان های مهم به کارگرفته می شود. از گرانیت به سبب ظرافت و درخشندگی خاصی که ایجاد می کند اغلب برای کفپوش و قاب های دیواری استفاده می شود.

سنگ مرمر

سنگ مرمر از انواع سنگ های آهکی است که به رنگ‏های گوناگون یافت می‏شود. مرمر سفید از اعصار گذشته همواره در مجسمه‏ سازی، کارهای ساختمانی و تزیینی مورد استفاده قرار گرفته است .در نتیجه ی فرآیند عملکرد چشمه های آبگرم آهک ساز، اگر افت دمای آب کند باشد، سنگ مرمر و اگر افت دما به تندی صورت گیرد، سنگ تراورتن تشکیل می گردد. مرمر حاوی رنگ های سبز، زرد، عسلی، سفید و گاهاً قرمز می باشد که پس از سایش به صورت یک سنگ تزیینی لوکس ظهور می کند . کاربرد سنگ مرمر بیشتر برای فضاهای داخلی ساختمان کف و بدنه می باشد.

سنگ تراورتن

travartan

سنگ تراورتن محصول چشمه های آهک ساز قدیمی است، از بین انواع تراورتن ها، تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. دلیل وجود تراورتن های کم رنگ را می توان ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده اکسید آهن در متن سنگهای تراورتن دانست . تراورتن های رنگی بر حسب درصد رنگدانه های اکسید آهن به رنگ قرمز، گردویی، لیمویی وغیره تشکیل می شوند. ظاهر زیبای تراورتن ها ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف آن می باشد.

لایم استون

lime-ston
در دسته سنگ های آهکی و رسوبی قرار دارد، این دسته از سنگ ها به نسبت سنگ های تراورتن و مرمریت، به لحاظ زمین شناسی جوان تر هستند ، از این رو سنگ هایی کاملا رسوبی محسوب می شوند. این سنگ ها به نسبت مرمریت و تراورتن، بیشترین جذب رطوبت را داشته و در برابر فرسایش مقاومت کمتری از خود نشان می دهند. نمونه هایی از پر مصرف ترین سنگ های لایم استون عبارت اند از سنگ سمیرم،کوه ‏سفید قم ، اسلام آبادو …‏ از مزایای این سنگ می توان به قیمت مناسب و رنگ یک دست آن و از معایب آن به جذب بالای آب ومقاومت کمشان در برابر فرسایش اشاره کرد. به دلیل نقاط ضعفی که این سنگها دارند تنها برای مکان های دور از رطوبت و فرسایش توصیه می شوند . بهترین مکان هایی که می توان از این سنگ ها استفاده کرد کنار راه پله ها یا ‏دیواره پارکینگ است.‏

شستشوی نمای شیشه ای

شستشوی نمای شیشه ای

شستشوی نمای شیشه ای به و دو صورت  با بند و بدون بند انجام میپذیرد .shisheh

در روش اول نماشو یا شخصی که میخواهد نمای ساختمان را تمییز کند به وسیله ابزاری مانند کوهنوردان با دقت و حوصله از پشت بام ساختمان خود را رها میکند و همکار او که در بالای ساختمان است به وسیله بند های مخصوص او را کنترل کرده و تعادل را در ارتفاع برقرار میکند .

یکی از سخت ترین حرفه های دنیا نماشویی است .نماشو با بند میان زمین و آسمان با کمترین تجهیزات اما ایمن مشغول کار می شود .با فشار آب یا تیغه های لاستیکی و مواد شوینده شروع به کار میکند .شیشه ها , لبه های پنجره و ریل ها را میشوید و گاهی با مواد دیگر جلا میدهد .

دقت سرعت بالا و همپنین ظرافت از ویژگی های کار نماشویی است .

در روش دیگر با استفاده از داربست مشغول کار می گردد . داربست باید ایمن بوده و نماشو با بندی محکم  که به داربست بسته شده باید خود را مهار کند و به شستشو ی شیشه بپردازد .از نظر سرعت کار نماشویی با داربست نسبت به نماشویی با بند زمانگیرتر است .

رولپلاک سنگ

رولپلاک سنگ

rolplak

چگونه سنگ را رولپلاک کنیم؟

اصول پیچ و رولپلاک سنگها ی نمای ساختمان

ابتدا در جاهایی که امکان دارد داربست را نصب میکنیم.سپس با رعایت کلیه موارد ایمنی بند را به کمر نماشو بسته و یه سر طناب را به جایی مهار میکنیم. روی تخته می ایستیم و شروع  به کار میکنیم.سیم سیار برق و دریل حرفه ای با مته های گرانیت و پیچ و رولپلاک را بهمراه داریم. یکنفر سنگها را سوراخ میکند و فرد دیگر با پیچ گوشتی برقی شروع به پیچ کردن سنگها میکند .

در روش بعدی اگر امکان نصب داربست نبود با طناب از بالا فرد آویزان میشود و شخص دیگری در بالای پشت بام او را مهار کرده و مانند نماشویی به وسیله بند بازی شروع به دریل کاری سنگها میکند .

سنگها باید محکم به دیوار پیچ شوند و رولپلاک شل و خراب نباشد. به دلیل امنیت بسیار بالا برای افراد جامعه و ساختمان باید به دقت سنگها سر جایشان پیچ شوند .همزمان و بعد از پیچ و رولپلاک سنگها نماشویی هم انجام میگردد .گروهی که کار پیچ و رولپلاک را انجام میدهند نماشویی و کفسابی ساختمان را میپذیرند.

یکی از مشکلات شهر های بزرگ  که جان مردم را به خطر می اندازد وجود سنگهای سست شده در نمای ساختمان است.این  سنگها ملات زیر خودرا بعد از مدتی از دست میدهند و باعث میشود سنگ روی نما  شل شوند و سنگ از روی نما پرت شود و جان هموطنان را به خطر بیاندازد.بنابر این با توجه به این مشکل به وسیله بند نماشو از ارتفاع خود را رها کرده و با دریل صنعتی مشغول سوراخکاری روی سنگ نما و سپس پیچ و رولپلاک کردن سنگها میکنند .

1anker-dbz3

بهروز زعفرانی

۰۹۱۲۴۰۸۵۹۷۵